Korduma kippuvad küsimused
Siit menüüst leiate korduma kippuvate küsimuste vastused erinevate küttelahenduste kohta. Kui te ei leia vastust oma küsimustele siis saatke meile oma tekkinud küsimused meilile: info@kliimameistrid.ee ning meie spetsialist vastab teile või helistab lähiajal ning annab vastused teie poolt tekkinud küsimustele.
Kuidas valida õhksoojuspumpa?
Teil on tekkinud küsimus kuidas valida endale sobilik õhksoojuspump? Enne õhksoojuspumba või mis tahes kütteseadme valima asumist tuleks välja selgitada olulised tegurid, mille alusel on võimalik valida teile parim seade, mis rahuldaks teie vajadusi kõige paremini. Kui te ise ei tea, milline kütteseade on teile sobilik, siis alati on meie meeskond valmis aitama teil parim lahendus välja valida.
Enne õhksoojuspumba valimist tuleks välja selgitada järgnevad punktid:
- köetava pinna suurus ruutmeetrites?
- kas soovite kasutada õhksoojuspumpa põhi- või abiküttena?
- kas köetav eramu on teie alaline elukoht või hooajaline (suvila)?
- millist temperatuuri soovite toas hoida?
- siseõhu kvaliteet (plasmafiltrid, ionisaator, UV filter)?
- mis on teie eelarve õhksoojuspumba soetamisel?
- disain – kas te soovite kauni disainiga toodet või on tähtis rohkem praktilisus?
- COP ehk soojustegur.
Kindlasti ei saa tähelepanuta jätta seda, kas te kasutate eramut, korterit, suvilat pidevalt või külastate aeg-ajalt.
Mis asi on õhksoojuspumba kasutegur?
Kasutegur ehk COP on arv, mis näitab ära, mitu korda annab seade rohkem soojusenergiat suhtes kulutatud elektrienergiaga. Seega, mida suurem on COP, seda suurem on sääst. COP = saadud soojusenergia tuleb jagada kasutatud elektrienergiaga ehk kui COP on 4, siis järelikult tootis soojuspump 1 kWh elektriga 4 kWh soojust. Õhksoojuspump on üks suurima kasuteguriga kütteseadmeid. Näiteks elektriradiaatori puhul on COP väärtus kuni 1, s.t. 1 kWh elektriga toodetakse 1 kWh soojust. COP väärtus antakse kataloogides vastavalt Eurovent Certification tingimustele +7°C välistemperatuuri, 20°C sisetemperatuuri juures ja seade töötab täisvõimsusel. Nende tingimuste muutumisel muutub ka seadme soojusväljastus.
Õhksoojuspumba müratase
Parameeter, mis esmapilgul tundub vähetähtis, kuid saab oluliseks kohe peale seda, kui pump paigaldatud, on müratase. Müratase on see, mis tegelikult häirib ja on oluline seda jälgida siis, kui valitakse õhksoojuspumpa eluruumide kütmiseks. Kui võrrelda erinevate tootjate poolt pakutavate seadmete võimsusi ja kasutegureid, on näha, et sama võimsuse või suurema COP väärtuse juures on mõned seadmed kõrgema müratasemega. Samas on ka turul seadmeid, kus kõrge kasuteguri puhul saavutatud madal müratase. Igatahes tasub seadme minimaalset lubatud mürataset jälgida seadme soetamisel.
Kuidas võrrelda erinevaid pakkumisi?
Õhksoojuspumba esmakordsel valimisel võib tekkida väga palju küsimusi ja võib osutuda raskeks teha lõplik otsus, sest saadaval on väga lai valik õhksoojuspumpasid. Soojuspumpasi müüakse reeglina pinna suuruse alusel, mida soovitakse kütta, müüjad pakuvad erinevate hindadega pumpasid sama suurusega pinnale. Sageli on hinnaerinevuse põhjuseks see, et pakutakse sama suurusega pinnale erineva võimsusega pumpasid, sõltuvalt sellest, missugune on 1 m² kohta arvestatud soojavajadus. Seadmete kõrvutamisel annab parema tulemuse erinevate pakkumiste võrdlemine nominaalvõimsuse järgi, kuna selle arvutamise alused on kõigi tootjate jaoks samad. Erinevate seadmete hinda saab võrrelda ikkagi ainult siis, kui nad samade tingimuste juures annavad välja samapalju sooja ehk nende seadmete nominaalne soojusvõimsus on sama. Üldjuhul on väiksema võimsusega seade odavam.
Õhksoojuspumba soojusvõimsus sõltub välitemperatuurist
Kuna välistemperatuuri muutudes muutub ka soojuspumba soojusvõimsus, siis tuleb erinevate tootjate puhul vaadata, kuidas muutub soojusvõimsus välistemperatuuri alanedes. Võib juhtuda, et esmapilgul kõige suurema kasuteguriga seadme soojusvõimsus langeb välistemperatuuri langedes kõige kiiremini võrreldes teiste seadmetega. See tähendab, et kasutegur võib küll olla suur, kuid rahaline sääst mõne teise seadmega, mille kasutegur oli väiksem, on tegelikult väiksem. Seega tuleb jälgida soojusvõimsuse muutumist välistemperatuuri muutuste korral. Näiteks võite alati küsida müüjalt, palju on teile pakutud soojuspumba soojusväljastus -15 kraadise välistemperatuuri juures. Eriti oluline on seda jälgida siis, kui kavatsete soojuspumbaga kütta enamuse kütteperioodist või ei soovi kütteperioodi jooksul muud kütet peale soojuspumba üldse kasutada.
Kuidas valida õhksoojuspumba võimsust?
Õhksoojuspumba võimsus on üks tähtsamaid parameetreid, millele tuleb tähelepanu pöörata. Võimsuse valikul tuleb arvestada järgmiste teguritega:
- elamu-korteri suurus, soojustus, missugune on planeering
- kuhu on võimalik tehniliselt sise- ja välisosa paigaldada
- millist temperatuuri soovitakse toas hoida
- kas soovite suvel ka jahutada
- millise kütteliigiga soovite õhksoojuspumpa kombineerida
Valiku tegemise aluseks tuleb silmas pidada nii nominaal- kui ka maksimaalvõimsust. Valiku tegemisel tasub neid silmas pidada, sest üldjuhul, mida väiksem on võimsus, seda odavam on seade. Õhksoojuspumba puhul on oluline, et seade oleks valitud õige võimsusega. Juhul, kui seade on võimsam, on ta üledimensioneeritud, mis tähendab teile suuremat püsikulu ja suuremat esialgset investeeringut. Juhul, kui seade pole piisava võimsusega, on ta aladimensioneeritud, töötab seade enamasti maksimaalvõimsusel, mis tähendab üldjuhul suuremat püsikulu ning seadmele lühemat kasutusiga. Mõõdukas üledimensioneerimine on lubatud. Aladimensioneerimise puhul on aga alati võimalus võimsust juurde lisada. Aladimensioneerimist kasutatakse ka juhul, kui pole võimalik täpselt määrata hoone soojavajadust ja on vaja paigaldada mitu pumpa, siis hakatakse seadmeid lisama saavutamaks soovitud tulemus.
Arvestada tuleks ka sellega, et maja/hoone soojustuse seisukord on oluline pumba valikul. Halva soojustuse korral tuleb valida suurema nominaalvõimsusega pump ja väga hea soojustuse korral on võimalik sama pumbaga kütta suuremat pinda.
Kas INVERTER või ON-OFF seade?
Tänu invertertehnoloogiale, mis juhib seadme kompressori tööd sujuvalt, on väljapuhutav temperatuur inverteriga seadmel oluliselt ühtlasem ning seepärast võrreldes tavalise on-off seadmega inimesele palju mugavam. On-off seade puhub külma või sooja õhku ainult täisvõimsusel, kui temperatuur saavutatud, lülitab ennast välja ja kui temperatuur langeb, jälle sisse tagasi. Kuna kompressorit ei tohi liiga tihti sisse-välja lülitada, siis on sellest tingitud temperatuuride vahet juba ebamugav kannatada. 1°C on inimese kehale juba täiesti tuntav ühik. Tavaliselt kõigub temperatuur on-off seadmega üle 2°C. Ka inverterseadmete puhul tasub silmas pidada seda, et oleks ikkagi tegemist seadmega mis toodetud enne-kõike Põhjamaade tarbeks ja oleks juba tehase poolt paigaldatud talvevarustusega
Mis on talvevarustus?
Talvevarustusse kuulub kaks kaablit ja üks termostaat mis juhib kaablite tööd nii, et nad tarbiksid minimaalselt elektrit. Põhjasoojenduskaabel paigaldatakse seadme välisosa põhja peale nii, et välisosa tagasisulatuse tulemusena tekkiv vesi pääseks seadmest välja ega külmuks seadme põhjale. Kui põhjakaablit paigaldatud pole siis külmade ilmadega tagasisulatuse protsessi käigus tekkiv vesi külmub ja välisosa soojusvaheti effektiivsus väheneb. Kompressorisoojenduskaabel mille eesmärgiks on tagada kompressoriõli vajalik töötemperatuur. See on eelduseks kompressori pikale tööeale. Kompressorisoojenduskaablit ei ole talvevarustuses kui seda ei näe ette tootja, reeglina on see puudu odavama hinnataseme pumpadel. Kaablite tööd juhib termostaat mis lülitab kaablid töösse ilmade jahenedes ja välja ilmade soojenedes andes märgatava energia kokkuhoiu.nParaku kohtab turul pakkumisi kus talvevarustust müüakse nn. lisavarustusena. Eesti oludes soojuspumpa pakkudes peaks talvevarustuse olemasolu olema ikkagi iseenest mõistetav nagu ka autol rool. Soojuspump soetatakse ikkagi kütmiseks ka külmal ajal. Seadme soetamisel tasub tähelepanu pöörata ka minimaalsele välistemperatuurile tööks kütterežiimis